نگاهي نو براينوشتن
اين وبلاگ با موضوعيت نويسندگي و موفقيت مي باشد

نادر ابراهيمي

نادر ابراهيمي │ صد نويسنده برتر جهان

تاريخ نويسندگي ، فراز و نشيب هاي فراواني را پشت سر گذاشته است. در پس هر فراز و فرود اين دشت ، نام هايي نهفته است كه هر كدام برگي از هويت و شناسنامه ي نويسندگي در سر تا سر جهان را رقم زنده اند.مطالعه ي تاريخ زندگاني آنان و سيري در احوالات و آثار آنها ، نمايي هر چند كوتاه و گذرا ، اما عميق و قابل تامل به ما هديه مي كند.در دل هر يك از كلمات آنان ، گنجينه اي از رازها و معاني نهفته  است و در پياپي سطور پربار آنان ، رازهايي براي نويسندگان.قصد ما همگام شدن و سفر به زمانه و زندگي آنان است تا با ذهن و زبان آنان بيش از پيش آشنا شويم و از اين همصحبتي ها خوشه اي چند پي توشه ي نويسندگي خود برداريم.در اين برهه از زمان، دفتر زندگاني ” نادر ابراهيمي ” ، نويسنده ي ايراني و خالق كتاب” يك عاشقانه ي آرام ” را ورق ميزنيم به اميد آنكه برگي چند به يادگار نصيب دوستداران خود كند.

زندگي نامه

نادر ابراهيمي در ۱۴ فروردين سال ۱۳۱۵ در تهران چشم به دنيا گشود. در باب خاندان وي چنين بايد گفت كه وي پدرش عطاءالمُلك ابراهيمي، فرزندِ آجودان حضور و از نوادگانِ ابراهيم خان ظهيرالدوله، حاكم نامدارِ كرمان در عصر قاجار بود، كه رضاشاه پهلوي او را، ضمنِ خلعِ درجه از كرمان به مشكين شهر تبعيد نمود، كه هنوز قلمستاني به نام او در حومهٔ مشكين شهر وجود دارد كه اهالي آن منطقه آن را  (قلمستان عطا) مي نامند و هنوز فاميل او (ابراهيمي‌هاي كرمان) در شهر و استان كرمان شناخته شده و مشهور هستند.

مادرِ نادر ابراهيمي هم از لاريجاني‌هاي مقيم تهران به‌شمار مي‌آمد. نادر ابراهيمي تحصيلات مقدماتي خود را در زادگاهش يعني شهر تهران گذراند و پس از گرفتن ديپلم ادبي از دبيرستان دارالفنون، به دانشكدهٔ حقوق وارد شد. اما اين دانشكده را پس از دو سال رها كرد ، چرا كه ميل و اشتياق قلبي او به ادبيات بود و سپس در رشتهٔ زبان و ادبيات انگليسي به درجهٔ ليسانس رسيد. او از ۱۳ سالگي به يك سازمان سياسي پيوست كه بارها دستگيري، بازجويي و زندان رفتن را برايش در پي داشت. ارايهٔ فهرست كاملي از شغل‌هاي ابراهيمي، كار دشواري است. او خود در دو كتاب “ابن مشغله” و “ابوالمشاغل” ضمن شرح وقايع زندگي، به فعاليت‌هاي گوناگون خود نيز پرداخته‌است. از جملهٔ شغل‌هاي او بوده‌است: كمك كارگري تعميرگاه سيار در تركمن‌صحرا، كارگري چاپخانه، حسابداري و تحويلداري بانك، صفحه‌بندي روزنامه و مجله و كارهاي چاپ ديگر، ميرزايي يك حجرهٔ فرش در بازار، مترجمي و ويراستاري، ايران‌شناسي عملي و چاپ مقاله‌هاي ايران‌شناختي، فيلمسازي مستند و سينمايي، مصور كردن كتاب‌هاي كودكان، مديريت يك كتاب‌فروشي، خطاطي، نقاشي و نقاشي روي روسري و لباس، تدريس در دانشگاه‌ها و… .نادر ابراهيمي در راه رسيدن به آنچه مطلوبش بود از هيچ كاري دريغ نكرد. گمان او بر اين بود كه روزگاري دوارن غم سر خواهد آمد و روزگاري نيك براي او و نوشته هايش رقم خواهد خورد.

در تمام سال‌هاي پركار و بي‌كار يا وقت‌هايي كه در زندان به‌سر مي‌برد، نوشتن را ـ كه از ۱۵ سالگي آغاز كرده بود ـ كنار نگذاشت. در سال ۱۳۴۲ نخستين كتاب خود را با عنوان “خانه‌اي براي شب” را در نشر روزبهان به چاپ رسانيد كه داستان “دشنام” در آن با استقبالي چشمگير مواجه شد. تا سال ۱۳۸۰ علاوه بر صدها مقالهٔ تحقيقي و نقد، بيش از صد كتاب از او چاپ و منتشر شده‌است كه دربرگيرندهٔ داستان بلند (رمان) و كوتاه، كتاب كودك و نوجوان، نمايش‌نامه، فيلم‌نامه و پژوهش در زمينه‌هاي گوناگون است. ضمن آن‌كه چند اثرش به زبان‌هاي مختلف دنيا برگردانده شده‌است.

نادر ابراهيمي چندين فيلم مستند و سينمايي و همچنين دو مجموعهٔ تلويزيوني را نوشته و كارگرداني كرده، و آهنگ‌ها و ترانه‌هايي براي آن‌ها ساخته‌است. او همچنين توانسته‌است نخستين مؤسسهٔ غيرانتفاعي ـ غيردولتي ايران‌شناسي را تأسيس كند؛ كه هزينه و زحمت‌هاي فراواني براي سفر، تهيهٔ فيلم و عكس و اسلايد از سراسر ايران و بايگاني كردن آن‌ها صرف كرد؛ ولي چنان‌كه بايد، شناخته و به‌كار گرفته نشد و با فرارسيدن انقلاب و جنگ، متوقف شد.او فعاليت حرفه‌اي خود را در زمينهٔ ادبيات كودكان، با تأسيس “مؤسسهٔ همگام با كودكان و نوجوانان” با همكاري همسرش ، در آن مؤسسه متمركز كرد. اين مؤسسه، به‌منظور مطالعه در زمينهٔ مسائل مربوط به كودكان و نوجوانان برپا شد و فعاليتش را در حيطهٔ نوشتن، چاپ و پخش كتاب، نقاشي، عكاسي، و پژوهش دربارهٔ خلق‌وخو، رفتار و زبان كودكان و نيز بررسي شيوه‌هاي يادگيري آنان دنبال كرد. آنچه هدف اصلي ابراهيمي و همسرش بود ، ذكر اين نكته بود كه وي تمام عمر خود را صرف تربيت فرزنداني كند كه براي اين آب و خاك مفيد باشند . “همگام” عنوان “ناشر برگزيدهٔ آسيا” و “ناشر برگزيدهٔ نخست جهان” را از جشنواره‌هاي آسيايي و جهاني تصويرگري كتاب كودك دريافت كرد.

قانون جذب
هدف چيست

0
 

 

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۵۳:۳۱ ] [ محمدرضا تيموري ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب